Daň z nemovitosti 2019 - termín podání se blíží

7. 01. 2019 11:01:07
Jste čerství majitelé nemovitosti a už jste odevzdali finančáku přiznání k dani z nabytí a zaplatili čtyřprocentní daň? Výborně, tím jste splnili svou daňovou povinnost číslo jedna. Ale tím to nekončí.

Každého nového vlastníka nemovitosti totiž ještě čeká daňová povinnost číslo dvě. A tou je podání přiznání a zaplacení daně z nemovitosti. Tato daňová povinnost je bohužel ze strany majitelů nemovitostí často opomíjená. A termín podání se blíží! Posledním lednovým dnem končí termín, kdy můžete doručit daňové přiznání svému finančnímu úřadu.

Přiznání k dani z nemovitosti musíte odevzdat vždy do konce ledna následujícího roku, ve kterém jste nemovitost koupili. Z tohoto přiznání vyjde výsledná částka. Tuto částku pak budete státu platit každý rok, vždy jednou ročně. Zaplacená částka pokryje cenu za daň z nemovitosti za celý rok.

Lhůty a povinnosti
Jestliže jste se stali během roku 2018 vlastníky nemovitosti, jste do 31. ledna 2019 povinni podat Přiznání k dani z nemovitosti. Přiznání odevzdává nejen ten, kdo se v roce 2018 stal vlastníkem nemovitosti, ale i ten, kdo v roce 2018 zásadněji upravoval nemovitost, kterou vlastnil a přiznal už dřív.

Příklad: V dubnu jsme koupili dům a uzavřeli smlouvu, katastr nás zapsal v květnu. Do konce kalendářního roku se vztahovala daňová povinnost na předchozího majitele. Od ledna již musím svou povinnost začít platit sám. Předchozí majitel nemá nárok požadovat ode mne poměrnou část za daň z nemovitosti za příslušné období, kdy již nebyl majitelem.

Pozor: V lednu 2019 jsou povinni podat přiznání i poplatníci, kteří koupili svou nemovitost během prosince 2018, i když katastrální úřad je zapsal až lednu 2019. Rozhodující je zde datum podpisu kupní smlouvy.

Vyplněním daňového přiznání vám vznikne výsledek = výsledná částka za daň z nemovitosti. Tuto částku jste pak povinni odvádět státu každý rok a pokryje cenu za daň za celý kalendářní rok.

V praxi to chodí tak, že do konce ledna podáte finančním úřadům daňové přiznání a do konce května je lhůta k zaplacení daně. Daňové přiznání podáváte pouze jednou, v dalších letech vám již finanční úřad bude sám posílat poštou složenku. Složenky nám začínají roznášet pošťáci krátce po návratu vlaštovek :). Zaplaceny musí být vždy nejpozději do konce května.

Pokud se změnily parametry, které mohou mít vliv na výpočet daně - například jste v roce 2018 kolaudovali stavbu, přistavovali, měnili rozlohu pozemku nebo z něj udělali stavební parcelu, musíte také podat nové daňové přiznání.

Zkolaudoval jsem stavbu - také podávám přiznání
Pokud jste zásadně změnili charakter nemovitosti, musíte rovněž podat nové daňové přiznání. Zkolaudování, přístavba nebo změna užívání pozemku na stavební jsou přesně tento případ - změnili jste tím totiž skutečnosti, které mají vliv na výpočet daně. Nové přiznání odevzdáváte také v případě, že v jednom kraji vlastníte víc nemovitostí a některou z nich jste v roce 2018 prodali. Pokud jste na území jednoho kraje vlastnili jedinou nemovitost, kterou jste v roce 2018 prodali, nemusíte v roce 2019 podávat daňové přiznání, ale musíte finančnímu úřadu tuto skutečnost oznámit, a to opět nejpozději do konce ledna.

Daňové přiznání se odevzdává finančnímu úřadu, v jehož kraji se nemovitost nachází, a to prostřednictvím územního pracoviště. Neodevzdáváte ho tedy na "vašem" finančním úřadě kde máte svůj trvalý pobyt.

Jak podat formuláře k přiznání a kde je najdu?
Daňové tiskopisy si stahujte pouze na stránkách finanční správy ČR. Budete mít jistotu správnosti a aktuálnosti tiskopisů.

Celou databázi najdete tady: https://www.financnisprava.cz/cs/danove-tiskopisy/databaze-aktualnich-danovych-tiskopisu?rok=2019&tiskdruh=TDFU&dan=T_WEB06

Vyplněné přiznání k dani z nemovitých věcí můžete odevzdat osobně na příslušném územním pracovišti, poštou nebo elektronicky. Vlastníci datových schránek podávají přiznání elektronicky povinně. V případě osobního podání přes podatelnu finančního úřadu si vždy raději udělejte také kopii každé složky, kterou odevzdáváte. Tu si nechte od podatelny orazítkovat a založte doma do archivu. Nikdy nevíte, zda se finanční úřad neozve zpět a proto je dobré mít v ruce nějaké doklady.

Autor: Kamila Šablaturová | pondělí 7.1.2019 11:01 | karma článku: 11.89 | přečteno: 715x

Další články blogera

Kamila Šablaturová

Co internet schvátí, to už nikdy nenavrátí!

Za pár dnů vyjde v platnost Nařízení k ochraně osobních údajů GDPR, které slibuje revoluci v jejich ochraně. To je sice příznivé, ale pozor na svá data si musíme dávat i my sami. Třeba při obyčejné inzerci zboží na internetu.

26.4.2018 v 8:50 | Karma článku: 14.31 | Přečteno: 534 | Diskuse

Další články z rubriky Ekonomika

Tomáš Kučera

Euro přichází po špičkách.

Tak vzhledem k tomu, že naše vláda se stále nemá ke stanovení pevného data, ke kterému chce ČR přijmout euro, se dnes podíváme na to, zda-li se sem euro nedostane časem jinou cestou.

19.1.2019 v 21:24 | Karma článku: 16.07 | Přečteno: 740 | Diskuse

Jaromír Tichý

17 zastavení Jardy nad tématem peněz - jak zacházet s penězi, tvrdě a na rovinu

Možná vám některé rady přijdou kontroverzní, nevhodné, na hraně i za ní. Nebojte se, nemusíte se jimi nutně ani povinně řídit a přesto můžete být ke svým penězům a své budoucnosti dostatečně zodpovědný. Možná vám naopak pomohou.

19.1.2019 v 15:12 | Karma článku: 11.00 | Přečteno: 485 | Diskuse

Jan Mach

Zaměstnanecké benefity a finance

Penzijní spoření, nebo soukromé životní pojištění ?Pro zaměstnavatele i zaměstnance je z daňového pohledu výhodnější poskytování těchto benefitů než samotné navýšení mzdy.

18.1.2019 v 21:00 | Karma článku: 8.13 | Přečteno: 277 | Diskuse

Markéta Šichtařová

Správnej chlap je ženská

Značka Gillette, která nabízí svým zákazníkům vše, co souvisí s holením, by asi nikdy neupoutala mou pozornost, neb vousy mi jaksi neraší, kdyby nezveřejnila velmi zvláštní reklamní klip.

18.1.2019 v 8:00 | Karma článku: 48.07 | Přečteno: 14080 | Diskuse

Jan Zíma

Pročpak Američané tak usilovně bojují proti Huawei ?

Někdy žasnu jak politici a média dokážou nevidět očividnou lež. A co hůř, ohánějí se zavádějícími argumenty, které s holou pravdou o Americkém tažení proti Huawei nemají co dělat.

17.1.2019 v 18:04 | Karma článku: 34.88 | Přečteno: 1731 |
Počet článků 2 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 624

Jsem nezávislá realitní makléřka. Na trhu nemovitostí se pohybuji již 11 let. Svým čtenářům pomáhám, aby se lépe orientovali v džungli českého realitního trhu.

Najdete na iDNES.cz